Novinky ze školy
Advent ve Zbečníku
22.12.2015
Poslední dny školního vyučování roku 2015 nás opět čekalo projektové vyučování a vánoční tvoření. Nejprve jsme si připravili prezentace, povídali si o adventu u nás i v dalších státech, seznámili jsme se s vánočními zvyky. Pracovali jsme ve skupinách napříč ročníky, při vánočním tvoření jsme pekli cukroví a vyráběli různé vánoční dekorace.
V úterý 22.12. jsme se tradičně vypravili k betlému rodiny Jirmanových ve Zbečníku a společně s dětmi z mateřské školy jsme si nad jesličkami zazpívali koledy. Pak nás čekala ve škole krátká vánoční besídka a již pospícháme na vánoční prázdniny.
Krásné Vánoce přejí žáci zbečnické školy
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_12_22_Advent_ve_Zbecniku
Pouštění draků
6.10.2015
V úterý 6.10.2015 odpoledne jsme se školní družinou vyrazili na kopec za školou pouštět draky. Tuto podzimní zábavu každoročně vítáme, máme doma již připravené draky a jen čekáme na příhodné počasí. V úterý bylo krásně, i když silnější vítr bychom bývali přivítali. Odpoledne se nám vydařilo a draci krásně létali.
žáci ŠD ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2015_10_08_Pousteni_draku
Podzimní les
29.9.2015
V úterý 6.10.2015 jsme využili krásného slunečného počasí a vyšli jsme za školu do lesa, abychom si povídali o blížící se změně v přírodě. Obdivovali jsme krásně se barvící listí na stromech, zaposlouchali jsme se do zvuků lesa a připomněli jsme si vše, co se odehrává v přírodě na podzim. Spolužáci z 1. třídy ráno kreslili skřítka Podzimníčka a tak jsme společně s nimi v lese postavili skřítkům domečky.
žáci 5. třídy ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_10_06_Podzimni_les
Založeny webové stránky 1.C
29.9.2015
V měsíci září byly založeny webové stránky pro potřeby dětí a rodičů z třídy 1.C. Třída se skládá z prvňáčků a páťáků a web administruje paní Odvářková. https://zs-zbecnik-1-c0.webnode.cz/
Procházka Prahou
10.6.2015
Ve středu 10.6. 2015 jsme vypravili do Prahy. Cesta autobusem rychle uběhla a brzy jsme jeli metrem do centra města. Po krátké zastávce u Anděla jsme dojeli na Strahov. Od Strahovského stadionu jsme pokračovali na nádherně rozkvetlý Petřín. Po návštěvě Zrcadlového bludiště jsme se vydali kolem Strahovského kláštera k Pražskému hradu a také jsme se zašli podívat do muzea hraček.
Naše další cesta vedla Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu a odtud jsme pokračovali na Staroměstské a Václavské náměstí. Po krátkém odpočinku v kostele Panny Marie Sněžné a ve Františkánské zahradě, která se ukrývá mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, jsme se vydali na Florenc, odkud nás odvezl autobus zpátky domů.
Počasí se nám vydařilo a procházka v historickém prostředí staré Prahy byla příjemná.
žáci 4. a 5. C
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_06_10_Vylet_do_Prahy
Park Mirakulum - školní výlet
20.5.2015
Ve středu 20.5.2015 jsme navštívili Park Mirakulum, který ve středočeských Milovicích nabízí 10 hektarů originální zábavy a volnočasových aktivit s množstvím nápaditých herních prvků.
Jsou zde lesní hřiště, kontaktní zoo, obří trampolíny a houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky, lesní stezka a naučné zahrady.
Co nás zaujalo?
Lesní stezka – interaktivní forma nauky
- kreativní panely s tématikou lesa (fotosyntéza, les jako ekosystém,…)
- ukázky několika druhů dřevin – poznání dle kůry
- interaktivní nauka o hustotě, objemu a hmotnosti dřevin
- vlastnosti dřeva – rezonanční kláda, dřevěný xylofon
- poznávání stop zvířátek – otisky v písku
- skok do dálky – srovnání s různými zvířátky
- stáří dřevin – průřez stromu z r. 1750
Naučné zahrady
- zemědělské plodiny a vyobrazení produktů z nich vyráběných (pšenice, žito, pohanka,…)
- bylinková zahrádka
- zeleninová zahrádka
Interaktivní nauka o třídění a recyklaci odpadu
- hřbitov odpadků – interaktivní ukázka délky rozkladu jednotlivých materiálů
- expozice recyklace
- kontejnery na tříděný odpad doplněné tabulemi s populární postavičkou Tondy Obala
Kontaktní zoo
- mini kozy
A v neposlední řadě jsme si zadováděli na obřích houpačkách, v lanovém centru, proběhli jsme se v podzemních chodbách, skotačili na prolézačkách, proběhli přírodním labyrintem. Jen nám bylo líto, že jsme nemohli jít na obří trampolíny, které byly z důvodu nepřízně počasí uzavřeny. Počasí nám opravdu nepřálo, celý den lehce pršelo. Ale přesto se nám výlet líbil a určitě návštěvu Parku Mirakulum můžeme všem kamarádům doporučit.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_05_20_Park_Mirakulum
Jarní les
15.4.2015
Jaro je tu - všechno je v pohybu, roste a rozvíjí se s ohromnou energií. To, co se děje v přírodě na jaře, bychom mohli přirovnat ke zrození a prvním letům života člověka. A tak jsme vyrazili do lesa, abychom se potěšili pohledem na probouzející se přírodu. Stromy začínají pučet a ukazovat nové listy a větvičky, za země vyrážejí nové rostlinky. V lese bylo hezky a po návratu do školy jsme se usadili ještě venku pod pergolou a ve skupinkách kreslili obrázky z jarní přírody.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie 4.+5. třída - https://zbecnik.rajce.net/2015_04_15_Jarni_les
Fotografie 1.+2.+3. třída - https://zbecnik.rajce.net/2015_04_15_Jarni_les_2
Svátky jara - velikonoční tvoření
1.4.2015
Poslední dva březnové dny a první den měsíce dubna jsme věnovali projektovému vyučování. Hlavním tématem byly Velikonoce - svátky jara. Abychom se cítili jarně a vesele, zpestřili jsme si týden barvami - v pondělí jsme měli modrý den, úterý bylo zelené a středa byla červená. Barevně se s námi sladily i děti z mateřské školy.
Ve třídách jsme hýřili veselými barvami, radovali se z nastupujícího jara, řešili různé úkoly zaměřené na jarní svátky, vyráběli jsme velikonoční dekorace a za okny přitom řádil vítr se sněhovými přeháňkami. Při pohledu ven jsme si nebyli jisti, zda bychom neměli chystat spíše Vánoce. Škoda, že jsme díky nepřízni počasí nemohli vyrazit tvořit na hřiště pod pergolu.
Pracovali jsme ve smíšených skupinách žáků od 1. do 5. ročníku a opět jsme se procvičili ve vzájemné komunikaci a spolupráci.
Teď se již všichni těšíme na velikonoční prázdniny.
Veselé Velikonoce přejí žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_04_01_Svatky_jara
Vystoupení ZUŠ Hronov v ZŠ ve Zbečníku
3.3.2015
Dne 3. března 2015 v tělocvičně zbečnické školy uspořádal pan Miloš Meier se svými svěřenci krátké vystoupení.
Dechové dřevěné a žesťové nástroje nám byly nejprve představeny a poté jsme vyslechli několik hezkých skladeb. Potěšilo nás, že jsme mezi hudebníky poznali několik našich současných i minulých žáků.
Vystoupení bylo milé a pro výuku hudební výchovy přínosné. Děkujeme.
Iva Šretrová
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_03_03_Vystoupeni_ZUS_Hronov_v_ZS_Zbecnik
Karneval ve školní družině
26.2.2015
Ve čtvrtek 26.2.2015 jsme pořádali ve školní družině školní karneval. Zahájili jsme vyhodnocením škrabošek, které jsme v předcházejícím týdnu vyráběli a pak jsme se již věnovali tanci a soutěžnímu klání. Karneval se nám již tradičně vydařil, všichni se dobře bavili.
Hana Hanušová, ŠD Zbečník
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_02_26_Karneval_ve_skolni_druzine
Přednáška o hudebních nástrojích
23.2.2015
V pondělí 23. 2. 2015 naši školu navštívil Mgr. Pavel Josef Macků, Ph.D. s výchovně - vzdělávacím hudebním pořadem.
Seznámili jsme se s historií vývoje hudebních nástrojů, sledovali jejich vývoj od prehistorických až po současné formy. Mohli jsme vidět a slyšet kromě jiných také některé středověké či renesanční nástroje jako např. zvířecí rohy, chrotu, cink, křivý roh, loutnu, fidulu, psalterium, středověkou harfu apod.
Pořad byl velice podnětný a inspirující, pozorně jsme naslouchali odbornému výkladu a hudebním ukázkám. Přínosný byl nejen pro nás, ale i pro naše paní učitelky.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_02_23_Prednaska_o_hudebnich_nastrojich
Kdo postaví nejhezčího sněhuláka?
10.2.2015
Tento týden jsme nedokázali odolat krásnému zimnímu počasí a peřinám sněhu na školním hřišti, přemluvili jsme tedy paní učitelky, že půjdeme stavět sněhuláky. Větších i menších sněhuláků máme plné hřiště, ale vypadá to, že se vlivem počasí příštího týdne už nedočkají. Již teď se těšíme na další sněhovou nadílku, abychom mohli ve sněhových stavbách pokračovat.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_02_10_Staveni_snehulaku
Přednášky s lektorem Zdravé 5 pro MŠ a 1.-5. ročník ZŠ
26.a 27.1.2015Zdravá 5 je celorepublikový vzdělávací program pro základní i mateřské školy.
Je zaměřen na zdravý životní styl, především v oblasti zdravého stravování. Lektoři Zdravé 5 seznamují žáky v rámci dvouhodinového bloku zábavnou a interaktivní formou se zásadami zdravého stravování.
Naši školu 26.1. a 27.1. 2015 navštívila lektorka paní Michaela Ječmínková, která během dvou dnů výuky prošla s projektem všemi třídami školy. Beseda i následná práce ve skupinách se nám velice líbila.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2015_01_26_Zdrava_5
Betlém
18.12.2014Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_12_18_Betlem
Dny projektového vyučování - Vánoce ve světě, vánoční tvoření
17.12.2014
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_12_17_Dny_projektoveho_vyucovani_-_Vanoce_ve_svete,_vanocni_tvoreni
Vánoční obrázky
12.12.2014
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_12_10_Vanocni_obrazky
Domino
Ve čtvrtek 13. 11. a ve středu 19. 11. jsme se vypravili do DDM Domina, kde si pro nás pracovníci připravili Zážitkový program zaměřený na blížící se Vánoce a zimu. Postupně jsme si užívali na bouldrové horolezecké stěně, v keramické dílně a v učebně, kde jsme vyráběli velmi hezké zimní a vánoční dárky. Dopoledne jsme si moc užili a těšíme se na další jarní návštěvu.
žáci ZŠ Zbečník
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_11_13_Domino
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_11_19_Domino
Dravci, sovy a člověk
V úterý 14.10. 2014 proběhl v naší tělocvičně zábavně vzdělávací ekoprogram s živými zvířaty a s předvedením ptáků ve volném letu. Seznámili jsme se s různými typy dravců a sov. Většinu předvedených ptáků jsme viděli za letu a mnozí z nás měli příležitost nechat si na ruku přiletět káně nebo třeba puštíka, pro paní učitelky byl připraven veliký výr.
Dozvěděli jsme se, kde můžeme ve svém okolí dravce potkat, ve které pohádce jsme je mohli vidět, jak je možné, že sovičky létají v noci a nenarazí, proč výr nemá rád hlazení a mnoho dalších informací.
Program se velice líbil nejen nám, ale i dětem z mateřské školy.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_10_14_Dravci
Lichožrouti
10.10.2014
V pátek 10. 10. 2014 pro nás pracovnice knihovny města Kudowa Zdrój společně s místními knihovníky a překladatelkou připravili dopolední akci „Lichožrouti“. Představili nám dětskou knihu od Pavla Šruta a Galiny Miklínové - Lichožrouti. Přinesli jsme si ponožku a každý si Lichožroutíka vyrobil. Program se nám velice líbil.
žáci 3. třídy
ZŠ Zbečník
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_10_10_Lichozrouti
4.C na dopravním hřišti
26.09.2014
Fotogalerie - https://zbecnik.rajce.net/2014_09_26_4.C_na_dopravnim_hristi
Projektové vyučování: Zvířata všech kontinentů
Ve středu 10. 9. 2014 jsme se v rámci dnů projektového vyučování vypravili do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem. Rozdělili jsme se do pěti skupin a při procházce zahradou jsme si zaznamenávali informace o zvířatech. Počasí nám přálo, bylo krásně slunečno. V ZOO jsme strávili příjemný den. V dalších dnech jsme zpracovávali pracovní listy, ve kterých jsme použili načerpané vědomosti.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.idnes.cz/2014_09_10_Vylet_do_ZOO_Dvur_Kralove
Vítání prvňáčků
Novou třídu 1. D tvoří tito žáci:
Bohuněk Matyáš, Humplíková Barbora, Chocholáč František, Jirásková Zuzana, Kaute Martin, Klicnarová Sára, Macková Adéla, Pohanka Vít, Řehák David, Smutný Hubert, Staňková Natálie, Strnad Dominik, Špringrová Jennifer, Tommová Daniela, Vajsarová Adéla.
Třídní učitelka této třídy bude mgr. Iva Šretrová.
Fotografie - https://zataczka.rajce.idnes.cz/prvnacci_ve_zbecniku%2C_2014/
Budulínek (operka)
Ve středu 25.6. 2014 odpoledne jsme rodičům a prarodičům zahráli a zazpívali „operku“ Budulínek od autorů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka.
Hlavní role v hudebním dílku obsadili žáci druhé třídy a těchto úloh se zhostili opravdu úspěšně.
Iva Šretrová
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_06_25_Budulinek
Poříčský čtyřboj
V pátek 20.6. proběhl již 6. ročník atletického čtyřboje pro první stupeň.
Výsledky jsou k nahlédnutí zde: chlapci, dívky
Výlet do Liberce
Ve středu 21.5. 2014 jsme vyjeli na školní výlet do Liberce. Výletní den jsme si rozdělili na dvě části - v té první jsme navštívili iQpark a druhou část dne jsme věnovali zoologické a botanické zahradě.
Počasí se vydařilo, výlet se nám moc líbil a večer jsme se vraceli domů plni dojmů a zážitků.
žáci ZŠ Zbečník
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_05_21_Skolni_vylet_do_Liberce
Hvězdárna a planetárium Hradec Králové - výukové programy
V úterý 6. 5. 2014 jsme se vypravili do Hradce Králové na exkurzi na hvězdárnu. Zúčastnili jsme se dvou výukových programů o Zemi a vesmíru, které jsou vhodné pro vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět a pro průřezové téma Environmentální výchova podle rámcových vzdělávacích programů pro základní vzdělávání - předměty prvouka a přírodověda. Tyto programy pomáhají u žáků utvářet a rozvíjet klíčové kompetence, pomáhají poskytnout základ všeobecného vzdělání a rozvíjet vnímavost a citlivé vztahy k přírodě.
Program pro nejmladší žáky: Poprvé na hvězdárně – 1. až 3. ročník – prvouka (den a noc, roční období, astronomická pohádka v planetáriu, hry s astronomickými kostkami)
Program pro starší žáky 1. stupně ZŠ: Sluneční soustavou – 4. až 5. ročník – přírodověda (Slunce, Země, planety a jejich měsíce, den a noc, roční období)
Oba programy žáky velice zaujaly a přinesly jim mnoho nových vědomostí.
Dagmar Šolínová, ZŠ Zbečník
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_05_06_Hvezdarna_a_planetarium_Hradec_Kralove
Výukový program u Jaroměře
Komu se ztratilo to mládě aneb co se děje v mokré trávě?
Ve středu 30. dubna 2014 jsme se zúčastnili výchovně – vzdělávacího programu v prvním ornitologickém parku v ČR na Josefovských loukách u Jaroměře.
Byli jsme seznámeni s fungováním vody v krajině v návaznosti na výskyt a roli rozličných druhů rostlin a živočichů. Zajímavý byl také náhled do vybudovaného hadníku, broukoviště a zimoviště pro obojživelníky. Poslouchali jsme hlasy ptáků a snažili se o jejich určení. Pracovali jsme ve skupinách a hledali společně odpověď.
Procházka se zastaveními u různých významných a zajímavých míst Josefovských luk byla další v řadě činností věnovaných environmentální výchově.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Fotografie - https://zbecnik.rajce.net/2014_04_30_Vyukovy_program_-_Jaromer
Svátky jara - Barevný týden
Druhý dubnový týden jsme věnovali projektovému vyučování. Hlavním tématem byly Velikonoce - svátky jara. Abychom se jarně naladili, celý týden jsme si naplánovali jako týden barev - pondělí bylo červené, úterý bílé, středa byla modrá, čtvrtek zelený a pátek žlutý. Pracovali jsme ve smíšených skupinách žáků od 1. do 5. ročníku a opět jsme se procvičili ve vzájemné komunikaci a spolupráci.
Věnovali jsme se ve všech hodinách skládankovému učení, vyráběli jsme různé dekorativní velikonoční předměty, tvořili jsme prezentace, seznámili jsme se zvyklostmi slavení Velikonoc v ostatních evropských státech, připomněli si tradice, zvyky a obyčeje. V pátek jsme navštívili výstavu v DD Justynka, kterou jsme náš velikonoční týden ukončili.
Projektové vyučování se nám tradičně vydařilo a již dnes se těšíme na další skupinové vyučování.
Veselé Velikonoce přejí žáci ZŠ ve Zbečníku
Jeden svět na naší škole
Ve středu 26. 3. 2014 jsme zhlédli projekci dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Moderátorkami byly studentky Gymnázia v Broumově a představily nám příběhy tří dětí, které se týkaly dětské práce, chudoby, života na ulici a života s postižením. Součástí projekce byla debata na dané téma. Program byl velmi zajímavý a všem se nám moc líbil.
Žáci ZŠ Zbečník
Zimní les
V měsíci lednu jsme náš plánovaný den projektového vyučování - Les v zimě - odložili na únor, protože jsme věřili, že sníh ještě napadne a užijeme si krásný mrazivý den v přírodě. V tomto týdnu jsme již vzdali čekání na sníh a vyrazili jsme do lesa, který sice více než zimní období připomínal jaro. Prošli jsme se, hledali jsme pobytová znamení zvěře a pozorovali stromy. Ve škole jsme pak získané vědomosti a poznatky zužitkovali při práci ve skupinách s pracovními listy.
žáci ZŠ Zbečník
Pohádkový karneval
Dnes se ve školní družině uskutečnil pohádkový karneval.
Výtvarné práce žáků 3.-5.ročníku
V hodinách výtvarné výchovy se naši žáci pod vedením paní učitelky Šolínové snažili vytvořit svatební portrét svých rodičů. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit sami ve fotogalerii.
Další šťastlivce naleznete ve fotogalerii :-)
Naše aktuální fotografie
Třídní učitelka: Dagmar Šolínová
Třída: II.C
Třídní učitelka: Iva Šretrová
Třída: III.C
Třídní učitelka: Marcela Odvářková
Třída: IV.C
Třídní učitelka: Marcela Odvářková
Třída: V.C
Třídní učitelka: Dagmar Šolínová
Advent ve školní družině
S příchodem prosince jsme se zapojili do adventní výzdoby školy. Nejprve jsme vytvářeli vánoční dekorace do oken a na školní chodby. Když se přiblížil svátek Mikuláše, všichni jsme se již těšili na náš tradiční „Čertovský bál“, kterému patřilo čtvrteční odpoledne. V pátek 6. 12. 2013 jsme vyrazili do Hronova, abychom v Jiráskově domku shlédli výstavu betlémů. V příštích adventních dnech máme před sebou vánoční tvoření, pečení perníčků, výrobu vánočních přání a ozdob. Nezapomeneme také na obyvatele lesa a doneseme do krmelce vánoční nadílku v podobě jablíček a kaštanů. Poslední školní den v letošním roce nás čeká besídka s cukrovím, koledami a vánočním povídáním.
Hana Hanušová, vychovatelka ŠD Zbečník
Exkurze do Bielawy - Lesní škola, Centrum získávání energií
7. listopadu 2013 jsme se zúčastnili exkurze do polské Bielawy v rámci projektu Krása a nebezpečí nerostného bohatství. Účast na této exkurzi zorganizovala paní Tereza Kohlová, referentka dotací MěÚ v Hronově a patří jí naše velké poděkování.
Po příjezdu do Bielawy jsme se rozdělili na dvě skupiny. Mladší žáci navštívili Centrum získávání energií a starší žáci odjeli do Lesní školy. Zde na nás již čekali polští žáci a společně jsme se účastnili připraveného dvouhodinového programu. V Lesní škole jsme po oblečení do včelařské kombinézy (úžasný zážitek) šli do včelína a pan včelař nám ukázal úly, včely a včelí královnu a vyprávěl nám o životě a rozdělení rolí v úlu. Po zakončení výukového programu se naše skupiny vyměnily, starší žáci odjeli do Centra získávání energií, mladší žáci se věnovali v Lesní škole poznávání stop zvířat. Centrum získávání energií děti zaujalo nejvíce svými modely na zahradě, které si i přes lehkou nepřízeň počasí mohly vyzkoušet.
Strávili jsme v Polsku hezký den, plný zábavy i poučení.
žáci a paní učitelky ze zbečnické školy
Škola v lese – den projektového vyučování
Ve středu 9. 10. 2013 jsme se vydali do lesa, abychom si připomněli lesní podzimní změny a mohli při skupinové práci tvořit podzimní „dopis stromu“.
Naším cílem bylo pozorování nejen stromů, ale i lesa jako celku. Samozřejmě nás v tomto období zaujaly houby – rozlišovali jsme jedlé i jedovaté a také jsme objevili dřevokazné houby, které rozkládají živé nebo mrtvé dřevo.
Obdivovali jsme krásně zabarvené listy, našli jsme na stromech lišejník, pozorovali jsme pobytová znamení zvěře. Nezapomněli jsme si zopakovat pravidla chování člověka v lese.
První návštěva lesa v letošním školním roce je za námi a čeká nás pokračování pozorování lesa v zimě.
žáci zbečnické školy
Škola v lese – den projektového vyučování
Ve středu 9. 10. 2013 jsme se vydali do lesa, abychom si připomněli lesní podzimní změny a mohli při skupinové práci tvořit podzimní „dopis stromu“.
Naším cílem bylo pozorování nejen stromů, ale i lesa jako celku. Samozřejmě nás v tomto období zaujaly houby – rozlišovali jsme jedlé i jedovaté a také jsme objevili dřevokazné houby, které rozkládají živé nebo mrtvé dřevo.
Obdivovali jsme krásně zabarvené listy, našli jsme na stromech lišejník, pozorovali jsme pobytová znamení zvěře. Nezapomněli jsme si zopakovat pravidla chování člověka v lese.
První návštěva lesa v letošním školním roce je za námi a čeká nás pokračování pozorování lesa v zimě.
žáci zbečnické školy
Výuka na dopravním hřišti
V měsíci září jsme se velmi často ve vyučovacích hodinách věnovali dopravní výchově, učili jsme se poznávat dopravní značky a napsali si cvičně několik testů. Blok dopravní výchovy jsme uzavřeli v pátek 27. září 2013. Vyjeli jsme časně ráno do Náchoda – Bělovsi na dopravní hřiště. Dopolední výuka se zde skládala ze dvou částí – první dvě hodiny probíhala teoretická část, ve které jsme si připomněli pravidla a značky v silničním provozu a následující dvě hodiny jsme již nabyté vědomosti převáděli do praxe při jízdě na kole po dopravním hřišti.
žáci 4. třídy
Ukázky letů dravců
Ve čtvrtek 19. září 2013 se zúčastnila celá škola (Hronov i Zbečník) pořadu "Ukázky letů dravců". Akce se uskutečnila na letišti ve Velkém Poříčí.
Zábavní park Tongo v Hradci Králové
Dne 25. 6. 2013 navštívili žáci 1. třídy a děti z mateřské školy zábavní park Tongo v Hradci Králové. V hale se nachází spousta atrakcí, které nabízejí nezapomenutelné zážitky. Každá z nich představuje jiný ostrov či mořský svět. Děti prožily dopoledne plné zábavy a pohybu. Myslím si, že se jim zde líbilo a určitě se do Tonga ještě někdy vydáme.
Mgr. Iva Šretrová
Školní výlet na Hvězdu
V úterý 18. 6. 2013 jsme vyrazili na turistický výlet. Autobusem jsme dojeli do Police nad Metují, kde jsme si prohlédli geologický koutek v místním parku. Z Hlavňova jsme šli po silnici na Hvězdu. V nádherném slunečném počasí se nám otevřela krásná podívaná do okolí. Po občerstvení a opékání párků jsme pokračovali Kovářovou roklí, kde jsme hledali poklad. Z Hlavňova jsme se vydali kolem Čertovy skály a nově postavené kapličky zpět do Police nad Metují. Domů jsme odjížděli autobusem a odváželi jsme si plno nezapomenutelných zážitků z našeho výletu.
Žáci 4. a 5. třídy
Výlet do Pekla
Ve středu 19. 6. 2013 jsme se vydali vlakem na školní výlet do Nového Města nad Metují a odtud do osady Peklo v údolí řeky Metuje. I když teploty toho dne dosahovaly tropických hodnot, procházka podle Metuje byla příjemná a posezení před bohatě zdobenou Bartoňovou útulnou nám stačilo k nabrání sil na zpáteční cestu.
Cestou údolím s krásnými přírodními zákoutími jsme pochopili, proč byla v roce 1997 velká část údolí vyhlášena přírodní rezervací. Turistický výlet se vydařil a domů jsme si přivezli nejen lehce bolavé nožky, ale i mnoho zážitků z pěkně stráveného dne.
žáci 2. a 3. třídy
Fotografie
Procházka starobylou Prahou
Ve středu 15.5. 2013 jsme se v časných ranních hodinách vypravili do Prahy. Cesta autobusem rychle uběhla a brzy jsme jeli metrem směrem k centru velkoměsta. Vezli jsme si s sebou nejen svačinu, ale všichni jsme před cestou zpracovali referáty o místech, která navštívíme. A tak jsme u každé památky seznamovali své spolužáky s poznatky, které jsme načerpali ve škole z internetu.
Od Anděla jsme se vypravili na Strahov. Překvapila nás velikost Strahovského stadionu a odtud byl již jen kousek na Petřín. Zastavili jsme se před Štefánikovou hvězdárnou, zdolali jsme Petřínskou rozhlednu s jejími 299 schody, navštívili Zrcadlové bludiště, kde jsme se pobavili u zrcadel a v prostředním sále obdivovali dioráma znázorňující boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě roku 1648. Z Petřína jsme pokračovali kolem Strahovského kláštera k Pražskému hradu. Přišli jsme právě včas, abychom viděli střídání hradní stráže. Překvapením na třetím nádvoří pro nás bylo slavnostní přehlídkové vystoupení hradní stráže – nemohli jsme se odtrhnout, přestože čas a naplánovaná trasa nás nutily jít dále. Po prohlídce katedrály sv. Víta jsme navštívili muzeum hraček. Obdivovali jsme exponáty a každý si zde našel, co ho zaujalo.
Naše další cesta vedla Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu a odtud jsme pokračovali na Staroměstské náměstí, Václavské náměstí a po krátkém odpočinku ve Františkánské zahradě, která se ukrývá mezi Václavským a Jungmannovým náměstím, jsme se vydali na Florenc.
Počasí se nám vydařilo, procházka v historickém prostředí staré Prahy byla příjemná a plni dojmů jsme dojeli domů do Hronova.
žáci 5. C
Ekosystém les – Jaro
Konečně nastalo jaro a my jsme se s prvními jarními paprsky rozběhli k lesu, abychom prozkoumali, jaké změny nám nastupující roční období přináší.
Než jsme vstoupili do lesa, připomněli jsme si všechna pravidla pro pobyt v lese. Povídali jsme si o stromech, obyvatelích lesa, pobytových znameních a také jsme si vzpomněli na pohádkové lesní bytosti.
Tentokrát jsme byli na návštěvě u lesních skřítků. Objevili jsme množství dutin, výklenků, pařezů – a hned jsme viděli skřítkovskou nemocnici, hřiště, domečky, školy, bunkry atd. A protože máme bohatou fantazii, vyprávěli jsme si hezké příběhy. V některých se objevily i lesní víly s poetickými jmény např. Stroměnka, Květuška a Nezbedka.
Druhý den nás čekala skupinová práce. Zpracovávali jsme několik pracovních listů. Plnili jsme úkoly motivované jarní tématikou a procvičovali jsme se v českém jazyce, matematice, prvouce i přírodovědě. Ve výtvarné výchově a v pracovních činnostech jsme pak vytvořili dopis stromu – tentokrát jarní.
žáci zbečnické školy
Velikonoční tvoření
Květná neděle otevřela vstup do posledního týdne čtyřicetidenního půstu tzv. pašijového týdne. A my jsme tento týden před velikonočními svátky pojali vesele – barevným týdnem. Měli jsme tradičně Modré pondělí, Žluté úterý a na Škaredou středu jsme měli Červený den. V rámci velikonočního tvoření jsme vyráběli různé dekorativní předměty, kterými jsme si jarně vyzdobili školu.
Tu správnou náladu a inspiraci jsme minulý týden v pátek načerpali na velikonoční výstavě v Domově pro seniory Justynce v Hronově.
Ve středu jsme v rámci projektového vyučování pracovali ve skupinách. Nejstarší žáci skupiny prezentovali své znalosti a vyhledané informace o velikonočních svátcích a v dalších hodinách jsme se věnovali výtvarnému tvoření.
Veselé Velikonoce přejí žáci zbečnické školy!
Projektové vyučování – Ekosystém les – Dopis stromu - část ZIMA - 2013
V tomto týdnu jsme se v rámci environmentální výchovy věnovali opět lesu. Zaměřili jsme se na pozorování stromů, na stopy ve sněhu a na pobytová znamení obyvatel lesa. Několikrát jsme byli v lese za školou a ve třídě si potom o všem povídali a ve skupinách tvořili zimní obraz přírody.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Projektové vyučování „Vánoce ve světě“ a vánoční tvoření
V posledním prosincovém vyučovacím týdnu jsme se věnovali nejhezčím svátkům roku - svátkům vánočním.
Rozdělili jsme se do osmi skupin, ve kterých byli zastoupeni žáci 1.- 5. ročníku. Každé skupině byly přiděleny tři státy a vyhledávali jsme na internetu vánoční tradice těchto zemí, adventní postavy, tradiční vánoční pokrmy a zvyky. Objevili jsme mnoho adventních postav, které obdarovávají o Vánocích děti - byli to např. Ježíšek, Santa Claus, čarodějnice Befana, Mikuláš, Pere Noel, Monsieur Chalandé, Weihnachtsmann, velký Ukko, Děda Mráz, Saint Vassilius, vánoční kozel, veselí skřítci atd. Také jsme našli mnoho svátečních dobrot a zvláštních receptů. Ve středu všechny skupiny prezentovaly svoji práci. Potom si každá paní učitelka vzala dvě skupiny a společně jsme tvořili - pekli jsme cukroví, vyráběli vánoční svícny a ostatní vánoční dekorace.
Ve čtvrtek jsme tradičně putovali k betlému Jirmanových, kde nás přivítal anděl a u jesliček jsme si zazpívaly koledy. Pátek je ve znamení třídních besídek s vánočním povídáním a pásmem básniček a pak hurá na vánoční prázdniny.
Veselé Vánoce přejí děti MŠ a ZŠ ze Zbečníka
Čertovský bál ve školní družině
Rok s rokem se sešel a u nás ve školní družině se opět objevili čertíci a čertice na svém tradičním čertovském bále. Malí nezbedové si zakřepčili při svižné hudbě a zasoutěžili si v čertovských disciplínách – jako například ve stavění čertovské věže, přeskoku přes metlu, sbírání uhlí atd.
Hana Hanušová, vychovatelka ŠD
Advent na náchodském zámku
Ve středu 21. 11. 2012 jsme navštívili náchodský zámek. Průvodkyní první skupiny byla veselá čertice a druhou skupinu vedl půvabný anděl. Ti nám ve vánočně vyzdobených komnatách vyprávěli o adventních zvycích a postavách. Po prohlédnutí zámku jsme zamířili za medvědy a odtud k oboře. Podívali jsme se na daňky a muflony a naše trasa pokračovala k vojenskému hřbitovu – někteří z nás zde byli poprvé. Připomněli jsme si historii našeho kraje. Nabyté vědomosti se nám budou hodit v hodinách vlastivědy a při tvorbě již tradičního vánočního projektu.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Projektové vyučování - Ekosystém les - Podzim
V prvním říjnovém týdnu jsme se věnovali podzimní přírodě. Po zopakování pravidel chování v přírodě jsme se vypravili do lesa nad školou, abychom se formou her seznamovali s přírodním prostředím. Prošli jsme les okolo školy, pozorovali stromy a obdivovali barevné stráně. Nasbírali jsme přírodniny jako materiál k pozdějšímu tvoření. Podařilo se nám najít a určit i některé druhy hub. Ve škole nás čekalo vyrábění z přírodních materiálů, program na interaktivní tabuli a také jsme tvořili podzimní „dopis stromu“.
Pasování prvňáčků na čtenáře 2012
Hrad Kost a Bozkovské dolomitové jeskyně
Ve čtvrtek 24. května 2012 jsme po šesté hodině ranní vyrazili na školní výlet. Naším cílem byl hrad Kost a Bozkovské dolomitové jeskyně.
Program na hradě byl velmi pěkný. Nejprve jsme byli přizváni k hradnímu trojboji, kde jsme soutěžili ve střelbě lukem na medvěda, házení sekerou a v přetahování lanem. Vítězem v první kategorii se stal Adam Voborník a získal diplom, v házení sekerou byla nejúspěšnější Adéla Bohuňková – odměnou jí byla replika staré mince a v kategorii přetahování lanem těsně zvítězili chlapci nad dívkami. Do střelby lukem se zapojily i paní učitelky – medvěda zasáhly všechny a odměnou jim byla lahvička medoviny. Po trojboji jsme se přesunuli na prohlídku hradu, kterou nám hezkým výkladem zpříjemnila paní průvodkyně. Další částí programu byla ukázka práce sokolníka, kde se největšího obdivu dočkal orel. Posledním bodem hradního programu bylo šermířské představení.
Po obědě naše cesta pokračovala dál směrem na Bozkov. U vchodu do jeskyní jsme se rozdělili na tři skupiny a postupně se vydávali na prohlídku.
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Nachází se zde největší podzemní jezero v Čechách. Pro svou jedinečnost byly tyto jeskyně vyhlášeny Národní přírodní památkou. Jejich návštěva byla pro nás opravdovým zážitkem.
Žáci ZŠ Zbečník
Florbalový zápas v ZŠ Zbečník
V pátek 4. května 2012 se uskutečnil florbalový zápas školkáčků proti žákům první a druhé třídy. Výsledek může být pro někoho těžko pochopitelný, školkáčci zvítězili 6:1. Kdo ale zná tréninkové metody paní Ivany Benešové, nemůže být překvapen :-)
ML
Den Země ve školní družině
Dnes si děti ze školní družiny ZŠ Zbečník pod dohledem paní Hanušové připomněly Den Země úklidem v okolí školy. ML
Červené svátky aneb Jak slavili staří Slované jarní rovnodennost
Velikonoční svátky jsme ve škole a ve školce ve Zbečníku přivítali v prvním dubnovém týdnu velikonočním tvořením. V letošním roce jsme se vrátili stovky let zpět do historie a hledali, jak Velikonoce slavili naši předkové.
Připomněli jsme si staré i současné velikonoční tradice, symboly a velikonoční zvyklosti v zahraničí. V rámci hodin pracovních činností a výtvarné výchovy jsme vyrobili mnoho hezkých velikonočních dekorací. Ve dnech projektového vyučování jsme pracovali ve skupinách, ve kterých byli zástupci všech ročníků.
Veselé Velikonoce
přejí žáci ZŠ ve Zbečníku
Karneval na ledě
V pátek 24. února 2012 se uskutečnil Karneval na ledě, který pořádala ZŠ Hronov.
Projektové vyučování – Ekosystém les – Dopis stromu 2. část ZIMA
V posledním lednovém týdnu a v prvních únorových dnech jsme se věnovali opět lesu. Bohužel díky mrazivému počasí jsme se v lese nezdrželi déle než hodinu a tak jsme většinu povídání museli nechat na vyučovací hodiny. V zimní části projektu jsme se zaměřili na pozorování stromů, na stopy ve sněhu a na pobytová znamení obyvatel lesa.
Období adventu v ZŠ ve Zbečníku
S nástupem posledního měsíce v roce se škola začala parádit a zdobit a všichni se začali těšit na nejhezčí svátky roku.
První připomínkou doby adventní byla návštěva Mikuláše, který si s sebou přivedl již tradičně krutého čerta a milého anděla. V témže týdnu jsme navštívili výstavu „Vánoce s květinou“ na zámku v Novém Městě nad Metují a výstavu v DD Justýna.
Ve druhém prosincovém týdnu jsme se věnovali projektovému vyučování pod názvem „Vánoce ve světě“. Zjišťovali jsme, jaké postavy adventu se pohybují po Evropě, jaké zvyky a tradice různé národy dodržují a jaké pokrmy patří k štědrovečerní večeři. Také jsme si ve škole v rámci vánočního tvoření upekli linecké cukroví, vanilkové a kokosové rohlíčky, vytvořili vánoční dekorace, zazpívali jsme mnoho krásných koled a přečetli mnoho vánočních příběhů. V tomto týdnu jsme také zvládli „Vánoční šplh“, ve kterém se na prvním místě umístili Filip Pokorný z 1. třídy, Filip Novák z 2. třídy, Jiří Kulda z 3. třídy, Michael Behm z třídy 4. a Matěj Jirman byl nejrychlejším žákem 5. třídy.
Ve třetím prosincovém týdnu nás čekala návštěva Jiráskova domku s vánoční výstavou a již tradiční „Cesta pastýřů k betlému“ manželů Jirmanových ve Zbečníku. A pak už jen třídní besídky s ochutnávkou maminčina cukroví a předáváním malých dárečku a vytoužené vánoční prázdniny jsou za dveřmi.
Krásné Vánoce přejí žáci zbečnické školy.
Máme rádi zvířata…
Druhý říjnový týden jsme se věnovali průřezovému tématu enviromentální výchovy. Tentokrát jsme se zaměřili na zvířata všech kontinentů. Hned v pondělí jsme se rozdělili do skupin. Každá skupina byla označena názvem světadílu a sbírali jsme informace o zvířatech, která na různých kontinentech žijí. Hledali jsme na internetu i v encyklopediích a potom jsme si nabyté informace předávali. V dalších dnech jsme se v hodinách výtvarné výchovy, prvouky, přírodovědy i českého jazyka zaměřili na čtení příběhů, vyprávění, hry a tvoření obrázků se zvířecí tématikou.
Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí ze zvířecí říše.
žáci ZŠ ve Zbečníku
Žáci 5.třídy v Praze
Ve čtvrtek 22. září 2011 jsme se v časných ranních hodinách vypravili linkovým autobusem do Prahy. Po příjezdu na Florenc jsme nastoupili do metra, dojeli k Andělu a odtud nás autobus dovezl na Strahov. Podívali jsme se na místo, kde naši rodiče cvičívali na spartakiádách a vydali se na Petřín. Tam jsme se pobavili zrcadly v bludišti a pak jsme vystoupali na Petřínskou rozhlednu, abychom se potěšili pohledem na Prahu z výšky. Pokračovali jsme na Pražský hrad, kde jsme prošli nádvořími, obdivovali chrám svatého Víta a zastavili jsme se ve Starém purkrabství v Muzeu hraček. Z hradu jsme šli Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu a odtud jsme se vydali ke Staroměstskému náměstí. Prohlédli jsme si orloj, hledali v dlažbě pražský poledník, přečetli jsme pamětní desku zasazenou na budovu radnice a objevili jsme v dlažbě chodníku u Staroměstské radnice 27 křížů, symboly mečů a trnové koruny-připomenutí popravy 27 českých pánů. Také jsme zde okoukli stánky s různými dobrotami a suvenýry.
A již se čas nachýlil a my honem pospíchali kolem Havelské tržnice k Václavskému náměstí. Ve Františkánské zahradě jsme dojedli zásoby od maminek na cestu a pak již běželi na metro, které nás dovezlo na Florenc k autobusu na zpáteční cestu.
Večer jsme byli doma v Hronově a nezbylo než konstatovat, že krásný, slunečný den se nám vydařil a viděli jsme vše, o čem jsme si v hodinách vlastivědy povídali.
Den projektového vyučování – „Ekosystém les“ – 1. část
V pátek 16. září 2011 jsme začali netradiční vyučování přečtením dopisu od Ducha zbečnického lesa, který nás zve na návštěvu, ale také nám připomíná pravidla pro chování v přírodě. Po zopakování pravidel jsme se vypravili do lesa nad školou, abychom se formou her a pozorování seznamovali se stromy a dalšími přírodninami. Pracovali jsme ve skupinách, starší žáci se snažili pomáhat mladším s plněním úkolů.
Po návratu do tříd pak žáci 4. a 5. ročníku začali zpracovávat „Dopis stromu“. Zaznamenávali vše, co jsme zjistili o určených stromech. V zimě a na jaře přidáme další poznatky a naše celoroční pozorování lesa završíme v létě před koncem školního roku.
Pasování na čtenáře
V pátek 24. 6. 2011 jsme byli společně s prvňáčky z Velkého Dřevíče pozváni do Městské knihovny v Hronově. Proběhlo zde tradiční „ Pasování prvňáčků na čtenáře“. Tentokrát se tohoto úkolu ujal pan ředitel Domina J. Škop, který v roli vodníka provedl pasování.
Poděkování za pěknou akci patří všem pracovníkům knihovny i Domina.
čtenáři z první třídy ZŠ ve Zbečníku
Výlet – Ratibořice, Náchod
Ve středu 8. června 2011 jsme se vypravili do Babiččina údolí, abychom se setkali s postavami z Babičky Boženy Němcové.
Při příjezdu do Ratibořic nás přivítal déšť, ale obloha se naštěstí brzy vyjasnila a nic nebránilo tomu, abychom si užili příjemné dopoledne s paní kněžnou, s komtesou Hortenzií a jejich komornými, babičkou s vnoučaty, krajánkem, pláteníkem či panem mlynářem.
Po obědě jsme se vydali na náchodský zámek. Tam jsme se v oboře potěšili pohledem na krásné daňky, jeleny a muflony. Náš výlet jsme zakončili pozorováním medvědů v zámeckých zahradách.
Žáci ZŠ a předškoláci MŠ
Vlastivědná exkurze do Prahy
Ve středu 18. května 2011 jsme v časných ranních hodinách vyrazili ze Zbečníka směrem ku Praze. Počasí nám již od rána přálo a tak jsme doufali v příjemně strávený den v naší „zlaté, stověžaté“. První cestou po příjezdu jsme zamířili na Pražský hrad, abychom obdivovali katedrálu sv. Víta. Odtud jsme se vydali do Muzea hraček a prohlédli jsme si tam mnoho a mnoho exponátů. Dál naše trasa pokračovala Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu. V parku na Kampě jsme se naobědvali a vydali se směrem ke Staroměstskému náměstí – došli jsme přesně na čas, abychom viděli orloj v chodu. Dalším naším bodem v putování se stalo rušné Václavské náměstí s dominantou Národního muzea. Pak jsme se vydali zpět po Národní třídě (cestou jsme stačili obdivovat budovu Národního divadla a Nové scény) a svižným tempem jsme dorazili na Újezd, odkud nás lanovka vyvezla na Petřín. Zde jsme navštívili Bludiště a vyběhli jsme na Petřínskou rozhlednu, odkud jsme měli velkoměsto jak na dlani. A potom už jen závěrečný pohled na Pražský hrad, kde nás zaujala výměna hradních stráží.
Zpáteční cesta nám rychle uběhla a večer už jsme jen stačili vylíčit maminkám nové zážitky. Krásný den v Praze se nám opravdu vydařil, program exkurze jsme splnili do posledního bodu - v což jsme ani nedoufali – je vidět, že máme kondičku.
žáci ze zbečnické školy
Obrázek namaloval a tomuto webu věnoval Petr Čuhanič
Zbečnická škola od Petra Čuhaniče
V roce 2024 náš spolek podpořili:
Nadace Via, Město Hronov, Jaroslav Pařízek-Kovovýroba a zámečnictví, Karel Bernard, Jaroslav Zákravský, Radek Chlad, GP BAU s.r.o.
V roce 2023 náš spolek podpořili:
Nadace Via, Město Hronov, Albi, GP BAU s.r.o., Umlauf
V roce 2022 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Albi
V roce 2021 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Albi
V roce 2020 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Albi, Umlauf
V roce 2019 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Albi, Umlauf, Wimex
V roce 2018 náš spolek podpořili:
Albi, Město Hronov
V roce 2017 náš spolek podpořili:
Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič, PINstudio Jan Záliš
V roce 2016 náš spolek podpořili:
Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Petr Čuhanič
V roce 2015 náš spolek podpořili:
Albi, Wikov MGI a.s., Město Hronov, Kadeřnictví Marcela Pavlíčková, Petr Čuhanič
V roce 2014 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Erika copy, Umlauf, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič, Kateřina Smutná
V roce 2013 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Fond T-Mobile, Bezedos, CES-EKO, Trees s.r.o., Proto.cz, s.r.o., Martin Dankanič, David Matyska, Miroslav Vlach, Petr Čuhanič
V roce 2012 náš spolek podpořili:
Město Hronov, Rivet Factory Česká republika s.r.o., Kateřina Smutná, Petr Čuhanič
Děkujeme za podporu.